ZVYŠOVÁNÍ SAZEB POMŮŽE FONDU CONSEQ DEPOZITNÍ PLUS

Koncem června zvýšila Česká národní banka základní úrokovou sazbu (tzv. čtrnáctidenní repo sazbu) o 0,25 %. Dlouho očekávaný krok ze strany centrálních bankéřů, kteří jej několikrát sami avizovali, se stal realitou. S velkou pravděpodobností tímto krokem zvyšování sazeb nekončí. Vzhledem k rostoucím inflačním tlakům, kdy meziroční inflace v červnu vzrostla o 2,8 %, budou sazby růst i v létě. Příští zasedání České národní banky proběhne v polovině srpna a očekává se další zvýšení sazeb o 0,25 %. Je otázkou, zda se na všech zasedáních, která nás do konce roku čekají, dočkáme zvyšování.

Články

Konzervativnější investoři, kteří ukládají peněžní prostředky na peněžním trhu, si mohou celkem výrazně výnosově polepšit. Fond Conseq depozitní Plus využívá v portfoliu z velké části právě čtrnáctidenní úložky u ČNB. Bude tedy v podstatě ihned vykazovat lepší výkonnost pro investory. Na rozdíl od termínovaných vkladů, u kterých se zvýšení úrokové sazby zpravidla promítne mnohem později. Navíc zhruba třetinu fondu tvoří korporátní dluhopisy bonitních společností s krátkou splatností. Nové nákupy těchto dluhopisů mohou rovněž přidat fondu na výkonnosti.

Zároveň díky krátké duraci, neboli citlivosti ceny dluhopisu na změnu úrokové sazby, se investoři nemusí bát poklesu hodnoty fondu při zvýšení sazeb. Jedná se o důležitý vztah, protože pokud rostou úrokové sazby, cena dluhopisu zpravidla klesá, aby úrok vyhovoval současným podmínkám trhu. Tento efekt však fond ovlivní minimálně díky již zmíněné krátké duraci fondu, kdy portfolio manažer může rychle reagovat na aktuální situaci na trhu.

Ve světě lze pozorovat, jak centrální bankéři řeší spíše omezování odkupů finančních aktiv a zvyšování úrokových sazeb se stále odsouvá. V Čechách, hned po Maďarsku, tento postupný proces už začal. Pro konzervativního investora bude pořád těžké inflaci překonat. Stále bude záležet na vývoji inflace, která si nadále ukousne část výnosu. Každopádně fondu Conseq depozitní zvedání úrokových sazeb nahrává do karet.

Odkaz na článek zde: Conseq - Zvyšování sazeb pomůže fondu Conseq depozitní Plus

Newsletter

Aby Vám neunikly aktuality z našeho webu, včetně výkonností jednotlivých fondů,
přihlaste se k odběru novinek na FondyKvalifikovaně.cz

Zeptejte se nás

© 2023 FondyKvalifikovaně.cz