VÝVOJ FONDU VAULT ZA 4Q 2021

Hodnota podílového listu fondu VAULT ve třetím čtvrtletí roku 2022 poklesla o 5,35 %. Akciový index MSCI World poklesl za stejné období o 4,42 %. Jeden podílový list měl k 30.09.2022 hodnotu 0,9834 Kč.

Články

Vypadá to, že letos si investoři po dlouhé době hojnosti vytáhnou na většině tříd investičních aktiv černého Petra. Akcie nebudou výjimkou. Po více než deseti letech prakticky nepřerušeného (covidový šok skončil dříve, než se investoři stačili rozkoukat) a silného býčího trhu, kdy ceny akcií soustavně rostly, investory letos dostihl medvěd. Medvědí trhy jsou nedílnou součástí života každého akciového investora. Je to daň za dlouhodobě vyšší výnosy, které akciová třída přináší.

Jako obvykle jsou dvě cesty, jak na poklesy můžete nahlížet. Buď můžete malovat čerta na zeď a extrapolovat současné problémy do budoucna, anebo se na věc dívat konstruktivně a pozitivně. Ve fondu vždy volí druhou možnost. Stačí se podívat na růst životní úrovně, růst doby dožití a na technologický pokrok za posledních 50 let. Všechno jde kupředu především díky lidem, kteří hledí do budoucnosti, a nejinak tomu bude i v tomto cyklu. V příloze o medvědích a býčích trzích se pokusili zanalyzovat předchozí býčí a medvědí trhy a přiblížit Vám, jaké fáze tyto cykly mají a co se v nich děje. Hlavní poznatek z této studie, který přenáší i do strategie VAULTu, je, že stejně jako je třeba si užít celý býčí trh i s jeho výnosy, je potřeba občas spolknout hořkou pilulku medvědího trhu a nepokoušet se časovat trh. Většina firem v portfoliu fondu má velmi silný byznys model a zároveň velmi nízké zadlužení (nebo přímo čistou hotovost) a věří, že překonají blížící se zpomalení a vyjdou z něj posíleni do dalšího ekonomického cyklu. Kvalita firem by se měla postupně propsat i do ocenění jejich akcií, a tak by se měl fond v následujících letech těšit na nadprůměrné zhodnocení.

Aktivita v portfoliu

Ve třetím čtvrtletí nedošlo k významnějším změnám v portfoliu. Vzhledem k plošnému výprodeji na akciových trzích je pouze několik málo firem v portfoliu fondu, jejichž akcie se letos drží v zisku. Váha těchto firem oproti ostatním neúměrně roste. Obdobně jako v minulém čtvrtletí, kdy fond prodal akcie energetické společnosti Delek US, tak proto ve třetím čtvrtletí zredukoval expozici na pojišťovnu Progressive. Tím vrátil její váhu zpět k 5 % a získané prostředky reinvestovali do společností HHC a IAC.

Více v článku na odkazu: Dopis fondu VAULT za 3Q 2022 – Art of Finance (aofis.cz)

Newsletter

Aby Vám neunikly aktuality z našeho webu, včetně výkonností jednotlivých fondů,
přihlaste se k odběru novinek na FondyKvalifikovaně.cz

Zeptejte se nás

© 2024 FondyKvalifikovaně.cz